A hirtelen jött jó idő hatására kivirágoztak a gyümölcsfák, ez egyben az igazi tavaszi méhzsongás ideje is. Úgy is nevezhetnénk, hogy a tavasz hangja, mikor beállunk egy virágzó fa alá, folyamatos a duruzsolás. Ez nagyon jó jel, hisz azt jelenti zajlik a beporzás, ha később semmilyen károsodás nem éri a gyümölcsfát, jó terméssel számolhatunk.

Sok helyen hallottam, hogy nem örülnek a méhek jelenlétének, s igazából az itt felmerülő tévhiteket szeretném eloszlatni. Ha valaki csupán azért nem ültet a kertjébe gyümölcsfát, mert az vonzza a méheket, akkor nagyon hibásan dönt. Tavasszal valóban sok méh (és más hasznos rovarok is) megtalálják a virágzó gyümölcsfákat, de ennek örüljünk, hisz biztosítják a megporzást. A méhekről sokan hajlamosabbak rosszabb képet festeni, mint ami valós. Első és legfontosabb tény, hogy ok nélkül sosem támadnak. Ne higgyünk az akció filmekben megjelenő sorozatgyilkos vad méh rajoknak, a házi méhek teljesen másképp viselkednek. Sokkal „okosabb” lények mint hinnénk. A házi méhek amennyiben emlősbe szúrják fullánkjukat elpusztulnak, azonban feladatuk elvégzését sokkal fontosabbnak tekintik, életüket csak szorult helyzetben áldozzák. Ha nem lépünk fel „támadólag” velük szemben, garantáltan ők sem fognak támadni. Ráadásul porzás közben nagyon elfoglaltak, feladatuk szinte teljesen lefoglalja őket. Egyáltalán nem jellemző, hogy egy virágokkal berakódott, méhekkel teli koronájú gyümölcsfa közelében bárki is veszélyben lenne. Még akkor sem szokott baj lenni, ha épp egy olyan virág illatát szagolgatjuk, amelyen méhek is dolgoznak.

Sok rém történetet lehet hallani a lehullott gyümölcsöket ellepő támadó méhekről. Itt is komoly igazságot kell kijelenteni, a méhek nem bántják a gyümölcsöket, az a darazsakra jellemző. Így mikor megszurkált, rothadó gyümölcsöket látunk a felelősöket a darazsak és véletlenül sem a méhek között keressük. Csak zárójelben jegyzem meg, hogy odafigyeléssel a problémák nagy része megelőzhető, ha a hullott gyümölcsöt összeszedjük nem kell félnünk a darazsaktól sem.

Fontos lenne, hogy a gyermekek is megtanulják, hogy a természet rendjéhez a rovarok is hozzá tartoznak. Kertészeti szempontból léteznek hasznos és káros rovarok. A károsak közé tartoznak a levéltetvek, molyok, amelyek a termést veszélyeztetik.

De nagyon sok olyan hasznos rovar létezik, amelyek nélkül a természet körforgása elképzelhetetlen lenne. Fontos kiemelni a méheket, hiszen túl azon, hogy megporzások nélkül sok gyümölcsöt nem ennénk, az általuk termelt méz is nagyon hiányozna mindenkinek.

Ezért a gyerekekben a méhekkel szemben nem egy ellenségképet kell kialakítani, hanem megtanítani, hogy milyen hasznos és csodálatos lények, akik bár tudnak szúrni, de ha mi odafigyelünk és vigyázunk rájuk nem fognak bántani. Nem elég figyelni a méhekre, vigyázni is kell rájuk. Amikor permetezni készülünk a kertben figyeljünk oda, hogy virágzási időben kizárólag méh kímélő technikát alkalmazzunk, méhekre veszélyes szereket pedig kizárólag kora reggel vagy késő este használjunk. Apró de fontos figyelmesség a nyári melegekben, ha teszünk ki a kertbe egy kis itatót, amelyet a madarak, de a méhek is meg fognak hálálni!

Itt a porzás ideje, figyeljünk a méhekre!